Jak vybrat zimní pneu?

Co byste měli vědět ze zákona

Podle zákona mají řidiči povinnost vyměnit letní pneumatiky za zimní 1. listopadu a zpět na letní je můžou přezout 31. března. To za podmínek, že je na silnici souvislá vrstva sněhu, led, námraza a nebo když můžeme předpokládat z povětrnostních podmínek, že to nastane. Pokud například nebude 25. listopadu nikde ani stopa po mrazu a teplota se vyšplhá na 20 ℃, pokutu nedostanete.
Dejte si však pozor! Na vybraných úsecích v ČR se můžete setkat se značkou Zimní výbava a pokud na ni narazíte, přezuto mít musíte.

Jak poznat tu správnou zimní pneumatiku?

Zimní pneumatiky musí být podle naší legislativy označeny písmeny M+S. Pneumatika označená zkratkou mud and snow (bláto a sníh) by měla mít lepší záběrové vlastnosti na sněhu nebo v terénu. Věděli jste ale, že ve skutečnosti označení M+S zimní vlastnosti zcela neřeší? Symbolem M+S může být totiž označena i letní pneumatika s lepšími záběrovými vlastnostmi mimo silnici, na což hřeší někteří výrobci levnějších pneumatik. Zaručené prokázání dobrých zimních vlastností je označení sněhovou vločkou v hoře. Všichni renomovaní výrobci pneumatik proto označují všechny svoje pneumatiky oběma symboly, tedy písmeny M+S v kombinaci s vločkou v hoře.

Rozdíly mezi zimní a celoroční pneu

Zimní pneumatiky vám zaručí výbornou ovladatelnost na promrzlé silnici, krátkou brzdnou dráhu i výbornou trakci na sněhu. To zajišťuje jejich dezén a použité směsi materiálu. Proto se doporučuje přezout na zimní pneumatiky už v případech, kdy venkovní teplota vzduchu klesne pod 7 ℃. Vzhledem k vlastnostem, které tyto pneumatiky předurčují pro provoz v zimě, se nedoporučuje jejich dojíždění v létě. Mohou vás totiž rychle zradit v nebezpečných situacích.

Naopak celoroční pneumatiky se hodí pro občasné řidiče a to hlavně, když jezdíte po upravené komunikaci. Nemusíte si lámat hlavu s nečekanou změnou počasí a díky speciální směsi materiálu tak šetříte nejen čas, ale i peníze za přezouvání a skladování.

Musíte ale stále počítat s rychlým opotřebením v horku a naopak s menším záběrem ve sněhu díky nižšímu obsahu siliky.