Kdy musím mít zimní pneumatiky?

Odkdy musím mít zimní pneumatiky?

S blížící se zimou všichni řidiči řeší, jak je to s povinnými zimními pneumatikami. Někdo přezouvá pro jistotu už 1. listopadu. Ti otrlejší z nás čekají až na první mrazy, i za cenu přeplněných pneuservisů.

Dle §40a zákona 361/2000 Sb. mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud:

  1. Je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
  2. Lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Přezuto tedy musíte mít, pokud je venku sníh či led, nebo lze předpokládat, že podle předpovědi sněžit bude. Zákonodárci totiž naštěstí pamatovali na výkyvy počasí. Pokud je v listopadu stále stabilně okolo 20 stupnů, pokutu nedostanete.

Na některých úsecích je značkou zimní výbava přikázáno bezpodmínečné použití zimních pneumatik v tomto období, a to bez ohledu na počasí nebo stav vozovky. Tato značka je však v praxi často doplněna dodatkovou tabulkou, která ukládá přesné rozmezí, ve kterém značka platí. V době, kdy jsou zimní pneu povinné, je musí mít vozidla (do 3 500 kg), obuté na všech kolech.

Kdy měnit zimní pneu za letní?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Pravdou je, že při jízdě na suché silnici dostávají zimní pneumatiky docela zabrat. Na druhou stranu už se několikrát stalo, že v horách napadla nečekaná sněhová nadílka i koncem března.

Především obyvatelům podhorských oblastí tedy doporučujeme kromě zákonné lhůty 31. března sledovat i dlouhodobou předpověď počasí. Obecně se doporučuje přezout zpět na letní až ve chvíli, kdy se teploty delší dobu pohybují nad 7°C.

Nezapomínejte na cestu do zahraničí

Každá země zimní pneumatiky nahlíží trochu jinak. Zatímco někde je zimní přezutí povinné, jinde jen doporučené. Toleruje se i různá hloubka vzorku. Když trochu přimhouříme oči, lze říct, že čím jižnější země, tím mírnější pravidla.

Nepodceňte ale zákony v zahraničí a dobře si před cestou prostudujte, co vám v cizině neprojde. Pokuty totiž bývají často výrazně přísnější než u nás. Pokud kvůli letním gumám zablokujete celou komunikaci, můžete v Rakousku dostat pokutu až 5000 euro (tedy cca 125 tisíc korun).